Corsair Xeneon 27QHD240
2560 x 1440 pixels, 27"
Delivered between Thu, 11/6 and Sat, 20/6
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
Corsair Display 68.60cm (27") XENEON 27QHD240 Gaming OLED Monitor (CM-9030002-PE) The Corsair Xeneon 27QHD240 gaming monitor with OLED technology from LG Display gives you the feeling of being right in the middle of the action. Experience games with breathtakingly detailed images, with a refresh rate of up to 240 Hz and an incredibly fast GtG response time of 0.03 ms. Motion blur cancelling technology and a pixel response time of 0.01 ms provide a level of realism for fast-moving images. Thanks to compatibility with nVidia G-SYNC and AMD FreeSync Premium certification, you can enjoy perfectly smooth images without tearing. With two HDMI 2.1 inputs, DisplayPort 1.4 and USB Type-C ports, the Xeneon 27QHD240 defines your expectations of a first-class gaming monitor. The first-class OLED technology developed by the OLED experts at LG Display allows you to enjoy the display with great performance.
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
QHD
Display technology
OLED
Refresh rate
240 Hz
Monitor equipment
HDR functionalityIntegrated USB hubKVM Function
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Corsair
Category
Monitor
Manufacturer No.
CM-9030002-PE
Release date
6/6/2023
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.58 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
QHD
Pixel density
111 ppi
Display
OLED
Display technology
Refresh rate
240 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
Response time (grey-to-grey)
0.03 ms
Brightness
1000 cd/m²
Colour depth
10 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 98.5%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
USB
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesyncAMD Freesync PremiumNVIDIA G-Sync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Pivot functionRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.1
DisplayPort version
1.4
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 3.0 (4x)USB-C 3.0 (2x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)