TCL 32S5400A
32", LED, HD, 2023, EU
Delivered between Sat, 30/5 and Thu, 4/6
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Key specifications
Display size (inches)
32"
Display technology
LED
Display resolution
HD
Dynamic range
HDR10
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI IN (2x)
Weight
3.30 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
TCL
Category
TV
Manufacturer No.
32S5400A
Release date
25/4/2023
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Dark Silver
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Country code
EU
Model year
2023
Display properties
Display size (inches)
32"
Screen size (cm)
81.30 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
HD
Image resolution
1366 x 768 pixels
Dynamic range
HDR10
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Input lag
43 ms
Features + Functions
Audio output
10 W
Operating system
Android
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2HbbTV
Picture modes
Sports
Image setting
Increase contrast
Foot type
Side feet
Further features
DLNASmartphone ControlVoice control
Audio formats
Dolby DigitalDolby Digital Plus
Mounting
VESA wall mount
100 x 100 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI IN (2x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphones
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)
Wireless transmission
Bluetooth
HDMI features
HDMI CEC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
63 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V