TCL 32S5400AF
32", LED, Full HD, 2023, EU
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
32"
Display technology
LED
Display resolution
Full HD
Dynamic range
HDR10
Native refresh rate
50 Hz
Video connections
HDMI (2x)
Weight
3.80 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
TCL
Category
TV
Manufacturer No.
32S5400AF
Release date
17/5/2023
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Dark Silver
TV properties
TV type
LED TV
Country code
EU
Model year
2023
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
32"
Screen size (cm)
81.30 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
Full HD
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Dynamic range
HDR10
Native refresh rate
50 Hz
Aspect ratio
16:9
Input lag
43 ms
Features + Functions
Audio output
10 W
Operating system
Android
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2HbbTV
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
Sports
Image setting
Increase contrast
Foot type
Side feet
Further features
DLNAEPG
Audio formats
Dolby DigitalDolby Digital Plus
Video file formats
Full HD 3D
Mounting
VESA wall mount
100 x 100 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (2x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCHDCPHDMI Quick Switch
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
63 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V