Alogic 27F34KCPD LED display 68.6 cm (27 inch) 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Silver
3840 x 2160 Pixels, 27"
Delivered between Sat, 25/7 and Fri, 11/9
2 items ordered
free shipping
Product details
The Clarity 27-inch UHD 4K monitor offers top-notch image quality for professionals who need to maximize their creativity and productivity on screen. Visual creatives connected to Clarity can work with a palette of 1.07 billion colors. The Ultra HD monitor with 60 Hz also enhances the visibility of image elements with a high brightness of 350 cd/m². Additionally, the monitor features a powerful dynamic contrast ratio of 1,000,000:1, which brings the brightest whites and darkest blacks of your content to life. Powerful households and offices that rely on beautifully clear displays will find everything they need in the comprehensive image quality of Clarity.
Key specifications
Monitor type
PC monitor
Display resolution
4K
Display technology
LED
Refresh rate
60 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakers
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Alogic
Category
Monitor
Manufacturer No.
27F34KCPD
Release date
25/4/2023
External links
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Silver
Display properties
Monitor type
PC monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
69 cm
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Display resolution
4K
Pixel density
163 ppi
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
400 cd/m²
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Integrated loudspeakers
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Mounting + Ergonomics
Adjustability
PivotingTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm