Crucial 8 GB DDR4-RAM PC3200 BASIC CL22 (CB8GU3200)
1 x 8GB, 3200 MHz, DDR4-RAM, SO-DIMMMore than 10 pieces in stock at supplier
Product details
The Affordable Upgrade
Immediate Results
Easy Installation
Lasting Reliability
Memory configuration | 1 x 8GB |
Memory type | DDR4-RAM |
Storage clock frequency | 3200 MHz |
CAS latency | 22 |
Voltage | 1.20 V |
Item number | 59410859 |
Manufacturer | Crucial |
Category | RAM |
Manufacturer No. | CB8GU3200 |
Release date | 18/6/2025 |
External links |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Hardware application range | Notebook |
Memory type | DDR4-RAM |
Transfer rate | 3200 MT/s |
Memory chip | DDR4 |
Memory form factor | SO-DIMM |
Number of pins | 260x |
RAM buffer | Unbuffered |
CAS latency | 22 |
Voltage | 1.20 V |
Country of origin | China, USA |
CO₂ emissions | 62,4 kg |
Height | 30 mm |
Product Safety |
Length | 10.80 cm |
Width | 5.60 cm |
Height | 0.50 cm |
Weight | 14 g |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 11.Kingston0,6 %
- 11.Origin Storage0,6 %
- 13.Crucial0,7 %
- 13.Teamgroup0,7 %
- 15.Lexar0,8 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 6.Adata1 day
- 7.Corsair2 days
- 7.Crucial2 days
- 7.Kingston2 days
- 10.G.Skill3 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «RAM» category returned?
Source: Galaxus- 1.Crucial3,7 %
- 2.Goodram4 %
- 3.Kingston4,5 %
- 4.Lexar4,6 %
- 5.Synology4,8 %