Standart LED PLAFOND DIAMOND CMLED-324-72W 52.5CM
8000 lmMore than 10 pieces in stock at supplier
Product details
The LED Ceiling Diamond CMLED-324-72W is a modern wall and ceiling light that is ideal for various spaces such as offices, hallways, bedrooms, living rooms, kitchens, and dining rooms. With a maximum system power of 72 W and an integrated LED lamp, this light offers an impressive light output of up to 8000 lumens. The color temperature is adjustable between 2700 and 6500 Kelvin, allowing for flexible adaptation to the desired mood and environment. The light is dimmable and can be conveniently controlled via a remote control. With a simple white design made of metal and PMMA, the ceiling light harmoniously fits into modern living concepts. Installation is easy on the ceiling, and the light is suitable for indoor use with an IP20 protection rating.
- Adjustable color temperature from 2700 to 6500 K
- Dimmable for individual lighting moods
- Remote control for convenient operation
- High light output of up to 8000 lumens.
Material | Metal, Polymethyl methacrylate (PMMA) |
Application range | Indoor, Outdoor |
Dimmability | Dimmable |
Scope of illuminant | with permanently installed light source |
Width | 11.20 cm |
Item number | 45057272 |
Manufacturer | Standart |
Category | Wall lamps + Ceiling lamps |
Manufacturer No. | CMLED-324-72W |
Release date | 18/4/2024 |
Colour | White |
Exact colour description | White |
Material group | Metal, Plastic |
Dimmability | Dimmable |
Mounting type | Ceiling mounting |
Luminous flux | 8000 lm |
Light colour | Cold White, Warm white |
Colour temperature | 2700 K |
Number of lights | 1x |
Max. power per lamp | 72 W |
Style + Design | Modern |
Voltage | 220 V |
Power supply | Electrical connection |
Input voltage | 220 - 240 V |
Conventional energy consumption | 72 W |
Power consumption | 72 W |
Protection type (IP code) | IP20 |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 13,64 kg |
Items per sales unit | 1x |
Scope of delivery | Bulb |
Length | 54.20 cm |
Width | 11.20 cm |
Weight | 2 kg |
Product Safety |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- StandartNot enough data
- 1.Sygonix0,1 %
- 2.Max Hauri0,2 %
- 2.Maytoni0,2 %
- 2.Twinkly0,2 %
Statutory warranty case duration
- 1.Brilliant0 days
- 1.Briloner0 days
- 1.EGLO0 days
- 1.Emos0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Wall lamps + Ceiling lamps» category returned?
- 1.Maclean0,5 %
- 2.Emos0,9 %
- 2.Reality0,9 %
- 4.Brennenstuhl1,1 %